Ziua dragostei la români, sărbătorită pe scena Teatrului Naţional din Caracal. Monica Dumitru, anfitrionul spectacolului dedicat zilei de Dragobete.
Ziua specială a iubirii la români a fost transpusă de Centrul Cultural Caracal într-un spectacol extraordinar desfăşurat pe scena Teatrului Naţional.
![](https://andinews.ro/wp-content/uploads/2024/02/409054272_7116335368485862_6131659192727906374_n-1024x768.jpg)
În faţă publicului caracalean au evoluat talentaţii dansatori ai Ansamblului Folcloric Romanaţi în scenografia lui Cristi Velea.
Pe scenă au mai urcat Daria Moanță, Andra Saiu, Nicoleta Crisante , Ofelia Popovici şi Cătălin Pandurescu care au cântat şi incântat publicul, iar acesta la rândul său le-a răsplătit talentul cu ropote de aplauze.
Alături de artiştii Centrului Cultural s-a aflat şi Taraful Ansamblului Folcloric Romanaţi.
Maestrul Daniel Voicu a fost cel care a asigurat cu profesionalism orchestraţia muzicală a spectacolului, iar Monica Dumitru a fost anfitrionul spectacolului dedicat zilei de Dragobete.
De asemenea publicul spectator a putut admira în foaierul Teatrului Naţional o expoziție de port popular autentic semnată Viorel Chirea, scenograful Centrului Cultural municipal Caracal.
Etimologia cuvântului „Dragobete” a fost dezbătută de numeroși etnologi și filologi, propunându-se variate explicații pentru originea sa.
Nicolae Constantinescu, etnolog al Universității din București, a afirmat că nu există atestări documentare ale acestei sărbători decât în secolul al XIX-lea, „ceea ce nu înseamnă mare lucru pe scara timpului”. Profesorul presupune că, etimologic, cuvântul provine din derivarea cuvântului „drag-dragul”(cu temă slavă), adăugând că „nu putem ști sigur, pentru că în domeniul etimologiei ești tot timpul pe nisipuri mișcătoare”.
Lasă un răspuns